Întrebări la ordin
Înapoi
1. (28.5.23)

La care curs valutar se va calcula obligația TVA la serviciile importate ?

        Începînd cu 1 ianuarie 2020, la serviciile importate, conform art.109 alin.(2) din Codul fiscal în redacția Legii nr.171 din 19.12.2019, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării T.V.A. se consideră nu mai târziu de data depunerii declaraţiei privind T.V.A. pentru perioada fiscală în care a avut loc importul serviciilor sau achitarea acestora, în funcţie de ce are loc mai înainte. 

        Astfel, legislația stabilește 2 fapte economice care conduc la apariția obligației fiscale la serviciile importate, în dependență de ce are loc mai înainte: importul serviciilor sau achitarea acestora. 

        Totodată, potrivit art.11 alin.(1) din Legea contabilităţii şi raportării financiare nr.287 din 15.12.2017, faptele economice se contabilizează în temeiul documentelor primare. 

       Astfel, obligația fiscală privind TVA la serviciile importate se va calcula în conformitate cu prevederile art.109 alin.(2) din Codul fiscal, la cursul stabilit de Banca Națională a Moldovei la data importului serviciului sau la data achitării serviciului importat, în conformitate cu documente primare, în dependență de care faptă economică a condus la apariția de calculare a obligației fiscale pentru serviciile importate.

2. (28.5.22)

Cînd apare obligația privind TVA pentru serviciile importate pînă la 31.12.2019, pentru care achitarea este efectuată după 31.12.2019?

        Potrivit prevederilor art.109 alin. (2) din Codul fiscal, în vigoare pînă la 31.12.2019 inclusiv, la serviciile importate, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării T.V.A. se consideră data efectuării plăţii, inclusiv a plăţii prealabile pentru importul de servicii.

         În cazul în care importul serviciului a avut loc pînă la 31.12.2019, iar plata pentru acesta este efectuată după 31.12.2019, obligația achitării TVA pentru serviciul importat în perioada pînă la 01.01.2020 nu a survenit. 

        Începînd cu 1 ianuarie 2020, la serviciile importate, conform art.109 alin.(2) din Codul fiscal în redacția Legii nr.171 din 19.12.2019, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării T.V.A. se consideră nu mai târziu de data depunerii declaraţiei privind T.V.A. pentru perioada fiscală în care a avut loc importul serviciilor sau achitarea acestora, în funcţie de ce are loc mai înainte. 

        Astfel, pentru importul serviciului, care a avut loc pînă la 31.12.2019, pentru care în condițiile legislative în vigoare la momentul efectuării tranzacției nu a survenit obligația fiscală, TVA se va calcula și se va achita nu mai târziu de data depunerii declaraţiei privind T.V.A. pentru perioada fiscală în care a avut loc achitarea pentru acesta.

Video
Codul fiscal 2020
Panou informativ